Fábry János-díj átadása, felajánlás és együttműködés Rimaszombatban
Alapítványunk közreműködésével rimaszombati diákok, a helyi református gimnázium cserkészei kaphatnak ösztöndíjtámogatást illetve táborozási lehetőséget a jövőben. A felajánló Fábry-család a felvidéki városban megrendezett centenáriumi ünnepségen jelentette be felajánlását, megjelölve alapítványunkat közreműködőnek.

Rimaszombaton január 18-án Fábry János (1830 - 1907) halálának 100. évfordulójára emlékeztek. A Gömöri Múzeum alapítójára, a Protestáns Gimnázium alapítótanára, későbbi igazgatójára, számos közéleti és közösségi intézmény, szervezet alapítójára a helyi Tompa Mihály Református Gimnázium dísztermében emlékülést szervezett a szervező Gömör Kis-honti Múzeum Egyesület.

A rendezvény a múzeumban található emléktábla megkoszorúzásával kezdődött, ahol Bodor Olga múzeumigazgató és B. Kovács István, a szervező egyesület elnöke ill. a Református Gyűjtemények igazgatója köszöntőjét követően koszorút helyeztek el a szervezők és a Magyarországon élő család szép számmal megjelent képviselői nevében Fábry Botond.

Az emlékülésen dr. Erdélyi Géza református püspök köszöntötte az egybegyűlt szépszámú hallgatóságot. Ezt követően előadások hangzottak el, többek között Sebők Attila iskolaigazgató emlékezett meg Fábry János munkásságáról, akinek emlékét utca is őrzi a felvidéki városban.
Az ünnepi közgyűlés záróalkalmán a rimaszombatiak által alapított Fábry János-díj átadására került sor. A díjat olyan közéleti személyiségek kapták meg, akik aktívúan vesznek részt a gömöri kultura és hagyományápolás munkájában.
A centenáriumi évben a Fábry János-díjat a Fábry-család kapta meg és azt a család nevében Fábry Szabolcs (felvételünkön), a Balaton-felvidéki Nagyvázsony község polgármestere, alapítványunk volt elnöke vette át. B. Kovács István laudációjában elmondta, hogy a család a díjat részben Fábry János emléke miatt, részben pedig a leszármazottak Fábry János szellemiségéhez hű tevékenységéért kapta meg.
Külön kiemelte a szervezők, hogy a család egy mártírt is adott a magyarságnak Fábry Zoltán huszár őrnagy személyében. A díjat átvevő Fábry-leszármazottak édesapja, nagyapja 1911-ben született Rimaszombaton, 1951-ben koncepciós perben kivégezték. A rendszerváltást követően Fábry Zoltánt rehabilitálták, posztumusz huszárezredesnek léptették elő, kivégzett mártírtársaiva együtt a 298-as parcellában, a Nemzeti Pantheonban nyugszik (ld. cikk a kapcsolódó képtárban).

Az eseményhez tartozik, hogy a rimaszombati gimnázium igazgatója és az alapítvány elnöksége között megkezdődtek a hivatalos együttműködés első lépései. Ugyancsak fontos hír, hogy alapítványunk egyik felvidéki partnerszervezete lett a Gömör Kis Honti Egyesület is, akivel közös pályázaton dolgozunk, amelynek célja a két térség (Gömör és Balaton-felvidék) szervezeteinek szorosabb együttműködése.

Az eseményről a Duna TV, a Szlovák Állami TV, a Gömör TV (www.gtv.sk) illetve a helyi lapok mellett a Veszprém Megyei Napló, a Magyar Nemzet február 9-i száma és a Református Lapjának február 10-i száma tudósított megemlítve alapítványunkat.